Зміст.
Спальний мішок, що воно таке, а головне чи потрібен він саме мені?
Всі ми, рано чи пізно відчуваємо, назвемо це "поклик природи". Що саме я маю на увазі? Наше повсякденне життя, особливо в великих містах, дуже емоційно виснажує наш розум і тіло. Робота, міський транспорт, соціальні мережі, бізнес, кар'єра, спілкування якого інколи аж занадто багато. А головне намагання все встигнути й нічого не забути. Все це розганяє нас до неймовірних швидкостей, тримає в постійній напрузі і з часом неймовірно втомлює та виснажує.
Ось тоді нам в голову і приходять думки про відпочинок на природі, у кожного цей відпочинок особистий, хтось хоче з наплічником попрямувати в гори, комусь ну дуже кортить на риболовлю, хтось хоче сісти на велосипед і поїхати в велоподорож, когось тягне на кемпінг біля моря, а комусь більш цікавий лісний трекінг, а хтось хоче просто виїхати на природу, посмажити соковиті реберця, посидіти вночі біля вогнища смакуючи ароматну чашку чаю, неспішно розмовляючи з друзями або родиною.
Ось це я і називаю "поклик природи" наш мозок сам нам підказує найкращі для нього ліки.
Що може бути кращим за те, щоб забути на декілька днів про рутину сучасного життя, вимкнути телефон, сісти десь під деревом, спостерігати за тим як сідає сонечко, відчувати п'янкий подих вітру, чути пісні птахів і затамувавши подих насолоджуватися цими хвилинами. Інколи саме в такі миті до нашої голови приходять дійсно важливі думки, якісь неймовірні ідеї, нарешті стає чітко зрозуміло що насправді важливо, а що ні.
Так, сонечко сіло і стало дещо прохолодно, звичайно посиденьки біля вогнища ненадовго вирішують цю проблему, але з часом нас потягне в сон. Як казав наш український класик "Немає в житті нічого наймилішого ніж сон". Свіже повітря, фізичні навантаження, яскраві емоції, дещо розрядили наш акумулятор і ми прагнемо підзарядки. І ось тут ми нарешті переходимо до головної теми цієї статті, нам потрібен комфортний теплий відпочинок, а правильно підібраний спальний мішок гарантовано нам його забезпечить, незважаючи на пору року та погодні умови.
Хотів би розпочати з того, що спальний мішок є індивідуальною, особистою, я б навіть сказав інтимною частиною туристичного спорядження. І саме з цієї причини я б дуже не радив брати його напрокат, можна взяти наплічник, намет, килимок, та навіть плащ пончо від дощу, якщо ви розумієте, що ці речі можливо вам знадобляться одноразово, а ось спальний мішок краще над усе саме придбати. Повірте моєму гіркому досвіду, вся річ у тому, що прокатні мішки, навіть якщо їх прати після кожної здачі, все одно накопичують особистий запах людини й коли ви в нього залізете і прогрієте його власним тілом ... Ну, ви мене зрозуміли:)
Дехто скаже: "А якщо мене вперше в житті запросили в похід, чи на відпочинок в кемпінгу? Раптом мені не сподобається і я більше не захочу брати участь у подібних пригодах? А спальний мішок, особливо якісний, від гарного бренду, вартує чималих грошей."
Я відповідаю таким людям, що спальник може знадобитися не лише під час відпочинку на природі, наприклад я завжди беру з собою спальник коли подорожую потягом, не подобається мені залізнична постільна білизна, а ті коричневі ковдри мене чесно кажучи взагалі лякають.
А зі спальником все зручно і просто, дістав його з компресійного мішка, заліз всередину (до речі багато спальників всередині, мають спеціальну кишеню для документів та телефону, тобто для цінних речей і це дуже зручно й набагато безпечніше ніж залишити їх в сумці чи валізі) застібнув блискавку, якщо потрібно накинув на голову капюшон, так би мовити, занурився в кокон, у відчуття затишку і навіть захисту від зовнішнього світу.
Через те, що я багато подорожую, то інколи зупиняюся на ночівлю у друзів в тому чи іншому місті, і тут мати свій спальник також досить зручно, не тільки мені, а й моїм друзям, тому що у мене завжди з собою своє власне спальне місце і все що мені потрібно для комфортного і повноцінного відпочинку - це горизонтальна, бажана м'яка поверхня, друзі не мають клопоту з постільною білизною для мене, а я тішуся що не завдаю їм цього клопоту.
І таких прикладів використання спального мішка у звичайному, повсякденному житті досить багато. Є у мене знайома дівчина котра під час повітряної тривоги ходить до сховища і вона також використовує спальник в тандемі з туристичним килимком, стелить килимок на лаві, залазить в спальний мішок і цілком комфортно як для таких умов відпочиває, а що робити, зранку на роботу і всупереч всім жахам війни треба якось спати.
Інший знайомий був вимушений змінити роботу і став далекобійником, коли він спробував спати в машині саме в спальному мішку, то назавжди відмовився від постільного знаряддя, тому що це зручно комфортно, затишно і тепло.
А минулої зими під час так званих блекаутів, мої друзі всією родиною спали в спальних мішках, тому що в кімнаті було лише електричне опалення і коли світло зникало ставало досить зимно.
Та що там говорити, я сам минулої зими неодноразово вдома спав в спальному мішку.
Отже, як ми бачимо, мати своє власне мобільне спальне місце це досить зручно, це надає комфортного відпочинку в якихось незвичайних, нестандартних й навіть екстремальних умовах.
З чого складається спальник і як він працює?
Спальник складається з підкладки, теплозберігаючого наповнювача, зовнішньої тканини та фурнітури.
Підкладка - буває з синтетичної тканини, з бавовни, або змішаного типу (50% бавовни й 50% синтетики).Я б радив саме синтетичну тканину, вона більш зносостійка, набагато швидше висихає (наприклад ви вночі трохи спітніли в такому разі, зранку, спальник треба неодмінно просушити) та не так сильно вбирає запахи.
Перевага бавовни лише в тому, що вона трохи приємніша до оголеного тіла, це більш актуально для літніх спальників, але з власного досвіду скажу що навіть літом я лягаю в спальний мішок у футболці, тому ця перевага особисто для мене не суттєва, також насправді вона не суттєва і для інших.
Теплозберігаючий наповнювач - буває синтетичний і пуховий.
Якщо ви не зібралися на Еверест, то я б радив саме синтетичний наповнювач.
Річ у тому, що пуховий наповнювач, якби це пояснити, його потрібно менше, набагато менше, грубо кажучи там де синтетичного наповнювача потрібен кілограм, пуху вистачить грамів 500 - 600.
Тобто ваш пуховий спальник буде мати вагу на 400 - 500 грамів меншу, об'єм вашого спальника в закомпресованому стані також буде набагато менший, приблизно в половину.
Це дуже важливо для туристів котрі ходять в високі гори, у них дуже багато спорядження і кожні 50 грамів вирішують, не кажучи вже про цілих 500.
Менша вага, менший об'єм, ви просто уявіть як це важливо коли всі свої особисті речі ви несете на власній спині, кожного дня на протязі 7 — 10 днів поспіль. Але звісно пух має і свої недоліки, це навіть не недоліки а особливості матеріалу які слід враховувати. Пух не можна мочити, при намоканні він сплющується і ви залишаєтесь без спального мішка поки він не висохне, а висушити його, особливо в поході важко, це потребує часу а також деяких умов.
Скажу так, пухові спальники це дуже круто (не дарма вони коштують в 3-4 рази дорожче ніж спальні мішки з синтетичним наповнювачем) але здебільшого це вибір професіоналів для високогірних, експедиційних, екстремальних сходжень, в тих умовах коли мінімальна вага і об'єм дійсно важливі. Але звісно ними користуються і звичайні туристи та мандрівники, це особистий вибір кожного, просто треба розуміти особливості матеріалу та умови догляду і тоді жодних проблем не буде.
Треба також зазначити, що синтетичний сучасний наповнювач, навіть в вологому стані продовжує виконувати свої тепло-ізоляційні функції, намокає він повільніше а висихає швидше, строк експлуатації у нього довший.
Зовнішня тканина - зазвичай це тонка синтетична, але водночас дуже міцна тканина. Буває різного кольору або навіть різнокольорова. Раджу брати саме яскраві кольори, чим яскравіше і кольоровіше, тим краще, нехай в нашому житті буде хоч щось кольорове. А ще в яскравому спальнику ви будете більш помітним якщо будете спати без намету, зможете помахати ним, тим самим подати сигнал якщо на то буде потреба, та й просто порадувати око.
Фурнітура - блискавка та її якість теж важливий елемент спальника, особливо якщо ви використовуєте його активно, в капюшоні є система гумових стяжок, яка дозволить вам підігнати капюшон під ваші потреби, наприклад затягнути їх так щоб назовні стирчав лише ніс, це коли насправді холодно, також бувають так звані велкро-липучки, внутрішні гаманці тощо.
Всі ми знаємо що одяг, ковдра і спальник тут не є винятком нас насправді не гріють, вони допомагають нам уповільнити процес втрати тепла нашого тіла, ізолюють нас від навколишнього середовища. Головний секрет спальника полягає в тому, що між тілом і самим спальником залишається маленький повітряний прошарок. Коли ми залазимо в спальник застібаємо блискавку ми досить швидко прогріваємо своїм тілом той маленький прошарок повітря, воно стає теплим і ми відчуваємо тепло, далі підключається до роботи наповнювач він, так би мовити ізолює оце прогріте тепле повітря від навколишнього холодного середовища, блокує тепло-втрату.
Коли ви лягаєте у ліжко і накриваєтесь ковдрою повітря між вами та ковдрою досить багато, ковдра прилягає не щільно, не всі ковдри мають сучасний якісний синтетичний наповнювач, а ще у вас лишаються відкрита шия і голова. (Голова має найбільшу і найтовщу кістку в скелеті людини, череп, коли ми засинаємо наш кровообіг сповільнюється, череп як сама товста і велика кістка досить швидко вихолоджується, на шиї дуже багато вен та артерій, через це також втрачається дуже багато тепла).
Звісно коли в кімнаті +20° на це все не звертається уваги, а ось коли в кімнаті +10° ми намагаємося завернутися в ковдру мов сир у млинець, ми намагаємося накритися з головою і це все інстинктивно, тим самим ми типу робимо з ковдри примітивний спальник.
- Ковдра
- Ковдра з капюшоном
- Кокон
- Подвійний спальник (тобто спальник для двох, трьох)
Ковдра - найпростіший тип спальнику, використовуються у теплу пору року, саме слово ковдра дає нам зрозуміти що це прямокутник, зігнутий навпіл, з блискавкою по контуру. (Це якщо простою мовою)
Від себе скажу що спальник типу ковдра я б радив використовувати тільки влітку, коли надворі тепло, або якщо ви берете спальник для того, щоб спати в відносно теплому приміщенні, наприклад хостел.
Ковдра з капюшоном - це все ще та сама ковдра, але в неї є капюшон, тобто якщо зранку вам стане прохолодно, то у вас є змога накинути капюшон на голову.
Кокон - на мій погляд, універсальний тип спальника, він дещо звужується в області шиї та в ногах, тобто у вас лишається менше вільного місця для повітря всередині, а це плюс до тепла, також такий спальник буде легшим та мати менший об'єм в закомпресованому стані, а це означає що взяти його кудись з собою буде приємніше. Сама форма кокона більш орієнтована для холодної пори року, але кокони бувають і літні та демісезонні.
Подвійний спальник - ширина стандартного, одномісного спального мішка типу ковдра, або ковдра з капюшоном сягає 70-85 см. Є одне виключення, це так звані спальники для людей з підвищеною масою тіла (атлети, люди що мають зайву вагу, вагітні жінки тощо) такий спальний мішок розрахований на одну особу може бути 100-110 см в ширину. Подвійні спальні мішки в залежності від бренду, мають ширину від 160 см і більше.
Друга їх відмінність це наявність блискавок з обох боків мішка, для зручності залізання в спальник з обох сторін. Такі спальники здебільшого використовують сімейні пари, під час відпочинку на кемпінгу, або коли в будинку прохолодно, це особливо зручно коли у вас є маленька дитина, яку можна комфортно розмістити між двох батьків і всім буде тепло, спокійно та затишно.
Температурні режими спальних мішків.
-
Температура комфорту
-
Температура ліміту
-
Екстремальна температура
Температура комфорту - дає вам змогу зрозуміти при якій температурі зовні, вам буде плюс-мінус комфортно в цьому спальнику всередині.
Тобто це приблизні показники, тому що на них впливає дуже багато різних факторів, наприклад, будете ви спати без намету чи з наметом, чоловік ви чи жінка, худенький чи повненький, у вас гарне здоров'я чи якісь проблеми з судинами, вологість, вітер, ваші власні відчуття холоду і так далі.
Тому ще раз наголошую, обираючи власний спальний мішок, орієнтуйтесь саме на температуру комфорту і також вважайте на власні особливості, якщо ви знаєте що ви більше мерзнете робіть вибір в більшу сторону тобто з запасом. Ніхто не знає про вас більше ніж ви самі.
Температура ліміту - дуже суперечливий показник, як на мене, але я все ж таки спробую вам його пояснити, його ще називають ліміт комфорту, або температура чоловічого комфорту. Вся річ у тому що чоловіки й жінки при однаковій зовнішній температурі відчувають її трохи по різному, температура жіночого тіла змінюється відповідно до гормонального циклу, жінки зазвичай мають менший розмір тіла, у жінок дещо повільніший процес травлення, також вони мають менше теплогенерувальної м'язової маси, ніж чоловіки, все це дещо відрізняє температуру комфорту для різної статі.
Давайте тепер розберемо це на прикладі спального мішка Mobi Garden SQ Mommy 2.0, він має наступні показники: комфорт +10, ліміт 0, екстрим -10, тобто температура від +10 й до нуля - це і буде діапазон ліміту. Жінці буде комфортніше ближче до показника +10, а чоловіку ближче до показника 0.
Екстремальна температура - дає вам змогу зрозуміти що при цій температурі вам не буде комфортно, буде прохолодно, але ви зможете переночувати без якихось наслідків для здоров'я, тобто у вас не буде гіпотермії (переохолодження організму). Раджу на цю температуру не звертати багато уваги, вона просто дає вам розуміння який у вас є екстремальний запас.
- Літні
- Демісезонні
- Зимові
Літні - можуть мати типи, ковдра, ковдра з капюшоном, кокон, здвоєний. Такі спальники мають температуру комфорту приблизно +10 + 20° (у різних виробників ці цифри можуть відрізнятися, я вам кажу середнє приблизне)
Демісезонні - можуть мати типи, ковдра з капюшоном, кокон, здвоєні. Ці спальники мають температуру комфорту приблизно 0 + 10 °
Зимові - можуть мати типи, ковдра з капюшоном, кокон, здвоєні. Але загалом це більше все ж таки кокон. Ковдра з капюшоном і здвоєний частіше виняток. Зимові спальникі розраховані на мінусові температури.
Як я вже казав раніше, кокон - це найуніверсальніша форма та тип спальника, якщо потрібен спальник саме універсальний, скажімо так на будь-який випадок, це буде кокон, демісезонний, з синтетичною підкладкою, з синтетичним теплоізоляційним наповнювачем.
До речі, зверніть увагу на те, що майже будь-які спальники одного бренду і серії, можна з'єднати один з одним за допомогою блискавок і отримати так званий здвоєний спальник. Для цього при купівлі, треба звернути увагу, щоб один спальник був з лівою блискавкою, а інший з правою. Наприклад ви купуєте спальник собі й своїй дівчині, дружині тощо.
Як то кажуть "вдвох і батька легше бити" також вдвох тепліше спати і якщо виникне така необхідність ви зможете поєднати свої спальники зробивши один здвоєний, в якому буде тепліше обом.
Вкладиші - лайнери.
Вкладиш, або як їх ще називають лайнер це, так би мовити прошарок тканини між вашим тілом (чи одягом якщо ви спите в одязі) і підкладкою спальника. Дуже корисна і зручна річ, вся річ у тому що будь-які спальні мішки, не важливо який вони мають наповнювач і матеріали, не люблять прання. Правильне прання спального мішка, зі спеціальним засобом для прання заподіюють мінімальну шкоду, але все ж наносить.
Тому я раджу по перше прати спальники правильно (рідкий пральний засіб, застібнуті всі блискавки й липучки, делікатний режим прання якщо перете в машинці, або температура води 50-65 градусів за Цельсієм якщо це ручне прання) а по друге, не прати спальний мішок без нагальної на то потреби.
І ось тут і розкривається вся користь і зручність лайнера, лайнер вставляється в спальний мішок, а ви вже залазите в нього, тобто якщо ваш одяг брудний (а в поході особливо в дощ наш одяг буває брудним, та й спимо ми як правило в одязі) то брудниться лайнер, а не спальник, якщо вночі під час сну ми трохи спітніли, то зволожується лайнер, а не спальник.
Після походу, або за можливості ми перемо наш брудний лайнер, якому прання дуже подобається і не наносить ніякої шкоди, та й сохне він в 5 разів швидше, ось так, раджу взяти це до уваги. В комплектацію спального мішка, вкладиші (лайнери) не входять, принаймні я такого не зустрічав.
Антиконденсаційний чохол для спальника.
Якщо лайнер (вкладиш) ми розміщуємо всередині спального мішка, що б захистити підкладку від брудного одягу, та неприємного запаху, то бівачний мішок ми надягаємо на наш спальник зовні, щоб захистити від мінливої пані погоди, а саме від вітру, вологи та опадів.
Такі чохли робляться з мембранної тканини, яка не пропускає воду зовні, але випускає пару з середини, тобто водостійка з зовнішньої сторони й дає змогу проходити повітрю з внутрішньої сторони.
Чохол має капюшон і закриває весь спальний мішок повністю, в складеному стані має досить мініатюрний розмір та незначну вагу.
Загалом використовується в тих випадках коли ночівля відбувається без намета або тента, тобто просто неба.
Але інколи використовується навіть в наметі, коли на дворі холодно. Під ранок, від перепаду температур на стінках внутрішнього шару утворюється конденсат, який стікає або крапає додолу, від нього наш спальник і рятує антиконденсаційний чохол.
Взагалі бівачний мішок дуже ситуативна, але незамінна за деяких умов річ, його використовують легкоходи (туристи, мандрівники які у свої подорожі беруть мінімум полегшеного спорядження), велотуристи (не дуже зручно кермувати велосипедом коли він перевантажений спорядженням, тут мається на увазі як вага, так і об'єм), військові (тому що інколи не мають змоги поставити намет з багатьох причин).
Зберігання спального мішка.
Майже всі спальні мішки, не зважаючи на бренд і ціну (окрім відвертих ноу-неймів за 500 грн з маркету) мають в комплекті компресійний мішок, котрий в свою чергу має систему стяжок за допомогою яких спальник суттєво зменшується в об'ємі, це дуже зручно для транспортування, але зовсім недоречно для зберігання, особливо на довгий термін.
Тому компресуємо спальник ми тільки перед тим як кладемо його в наплічник, валізу тощо. А коли спальник зберігається в домашніх умовах стяжки ми максимально послаблюємо, якщо термін зберігання тривалий (4-6 місяців і більше) і якщо є така можливість, (простір для зберігання), варто дістати спальник з мішка, наприклад повісити його на вішак в шафу.
В закомпресованому, зім'ятому стані, волокна наповнювача знаходяться в постійній напрузі, це не критично, але якщо у вас є змога їх розслабити, то чому б це не зробити. Якщо зайвого простору немає, то просто послаблюємо стяжки й кладемо в сухе місце.
Поради для волонтерів та військових.
Я не маю реального військового досвіду, але за рахунок того що постійно контактую з військовими по роботі, маю деякі поради, на що варто звернути увагу.
По перше - це наповнювач, військові особливо з під фронтових територій віддають перевагу саме синтетичному наповнювачу, як ми пам'ятаємо якщо пух намочити він не працює від слова взагалі, самі розумієте що в окопах щось промочити дуже легко, а ось висушити важко, а інколи й нереально. Тому саме синтетичний наповнювач тут буде максимально актуальний.
По друге - це внутрішній простір спальника, а також можливість швидко вивільнитися з його обіймів. Що я маю на увазі, здебільшого військові залазять в спальний мішок у взутті (ногам тепліше, взуття підсохне, можливість підірватися й одразу рухатися), форма кокон як ми пам'ятаємо дещо звужується в ногах і залізти в такий спальник взутим або сильно одягненим складно, а інколи й нереально. Тому форма або тип має буди ковдра з капюшоном, така форма має набагато більше внутрішнього простору і дає змогу залізти в спальник взутим та одягненим, а якщо не застібувати блискавку, звільнитися з такого спальника можна досить швидку. Під час обстрілів, коли потрібно прокинутися і швидко бігти в укриття, це самі розумієте як важливо.
По третє - чим тепліший, тим краще, самі розумієте що в окопах навіть весною та осінню сиро і холодно, не кажучи вже про зиму, тому зайва ізоляція про всяк випадок не завадить.
Завершення.
У мене все, як ви помітили моя стаття більше орієнтована на, так би мовити новачків, людей які мають дуже приблизне уявлення про спальний мішок, для звичайних пересічних громадян які лише відкривають для себе туризм, мандри, кемпінг або просто відпочинок на природі, для тих хто опинився в незвичних для себе умовах і шукає можливість зробити свій відпочинок, сон, комфортнішим.
Маю надію що ця стаття вам стала у нагоді, що вона допомогла зробити власний свідомий вибір, свого мобільного спального місця.
Ходіть у походи, мандруйте, робіть свій відпочинок комфортним.
Всім мирного неба та добра.
Автор статті - Вадим Вітер